Laminate Veneer İle Diş Estetiği

Laminate veneer tedavisinde malzeme olarak porselen veya kompozit kullanılabilir. Porselen laminate veneer laboratuvarda diş teknisyenince hazır hale getirilir. Kompozit laminate veneer diş hekimi tarafınca işleme sokulur. Kompozit lamine diş tek seansta bitirilebilir olmasına rağmen porselen lamina diş kaplamaların laboratuvar süreci olduğu için 5-7 gün civarında tamamlanmaktadır.

Ağızdan alınan ölçü laboratuvarda bilgisayara aktarılır hazırlanan tasarım bloktan kesilen cam seramik üzerine estetik uygulama sonrası ağızda prova edilir. İncelikli bir yapıştırma işlemi olan lamina diş kaplamaları fiyat olarak normal diş kaplamalarından biraz daha pahalıya gelmektedir. Lamina diş uygulamalarına ihtiyaç olduğu durumlar genelde diş renklenmeleri veya diş lekelenmeleridir.

Diş üzerinde görülen kırıklar lamina diş tedavisi sayesinde orijinal görüntüsüne ulaşabilmektedir.  

Estetik Gülümseme
Estetik Gülümseme

Dişlerin aralıklı olması; ayrık dişlerin tedavisi için iyi bir seçenek olan laminate veneer uygulaması son derece başarılı olup pratik ve estetik olarak gayet başarılıdır. Diş yüzeyine yapılan çok ince bir uygulama ile aralıların doğal diş renginde kapatılması ve ağızda tam bir simetri oluşturulabilmesi için aralıklı diş tedavilerinde uygulanır. 

Lamina diş uygulaması en az bonding işlemi kadar iyi sonuçlar vermektedir. Yüzey nitelikleri açısından daha dayanıklı olmaları ve parlak olmaları sebebiyle bonding uygulamasından daha estetik dururlar. Fiyat olarak kompozit lamine(bonding) diş uygulamaları daha ucuz olduğundan ilk tercih kompozit bonding olmakta ve devam eden süreçte porselen lamina verneer ile sonuçlanmaktadır.

Dişlerin az da olsa eğri olması veya açılarının yamuk olması lamine diş tedavisi ile hallolacak problemlerdir. Bilhassa ön diş bölgesinde meydana gelen estetik kaygı yaratan çapraşıklıklar ortodonti tedavisi istemeyen kişiler için maliyeti biraz fazla olsa da laminate veneer diş uygulamaları sayesinde tedavi edilebilmektedir.

Laminate veneer diş tedavisinde hatırdan çıkarılmaması gereken husus düzenli diş hekimi kontrolü ve kullanım esnasında sert cisimlerin ısırılmamasıdır.

Laminate Veneer İle Düzeltilebilecek Diş Sorunları

Lamina uygulaması ile çeşitli diş problemleri giderilebilmektedir. Zamanımızda porselen laminelerle görülmeyen dişlerin uzunlukları artırılarak görünür kılınmaktadır. Eğer dişler güzel gözükmeyen boşluklara sahip ise bu boşluklar lamine ile doldurulabilir. Beyazlatma işleminden faydalılaşmamış aşırı renklenmiş dişlere renk değişimi yapılabilir. Diş sıralanmasında bozukluklar var ise bunlar düzeltilebilir. Görüldüğü üzere birçok estetik kusur lamine işlemi ile hallolabilmektedir. Bunların haricinde çok ciddi mine aşınması olan dişler ile işlev eksikliği olan dişlerde de kullanılabilmektedir.