Empress (Full Porselen Diş) Kaplama Nedir?

Empress Diş Kaplama
Empress Diş Kaplama

Tam porselen, full porselen, full seramik, gibi isimler de verilen tam porselen diş kaplam olarak bilhassa doğal dişe en çok benzeyen sonuçlar isteyen kişilerde, ön dişlerde kaplama türüdür. Empress diş kaplamalarının içinde altyapı malzemesi yoktur. (Misal zirkonyum porselen kaplamalar, altyapısı zirkonyum olan porselen diş kaplamalardır.) Full porselen diş kaplamalar ise porselen yapının sağlamlaştırılması sağlanır.

Sağlamlaştırma işlemi için yüksek basınç ile sıkıştırılan porselen üzerine cam seramik yığılması usulü ile üretilir. Bilhassa ön diş kaplamalarında orijinal görünüm isteniyorsa empress diş kaplamalar seçilir. Ön dişlerde bir iki dişin farklı sebepler ile kaplanması gerektiği zaman kendi dişlerinize en çok yaklaşan ve kaplama olduğu ayrımına varılmayan tek diş kaplama türüdür.

Yitirilmiş dişler olduğu takdirde köprü gövdesi olarak yeterli dayanıklılığa sahip olmadıklarından tercih edilmezler. Büyük azı dişlerinde çiğneme kuvvetlerine karşı istenilen dayanıklılığı gösteremeyecekleri düşünülse de zamanımızda geliştirilmiş empress diş malzemeleri arka diş alanında da kullanılabilmektedir.